bigezelim.com isteklerinize özel kiralık apart oteller, kiralık villalar, kiralık araçlar ve turlar bulabilirsiniz. bi'gezelim diyorsanız tatile gitmeden önce mutlaka uğrayın...

Kalkan : Dünyada Yıldızlara En Yakın Yer

Anasayfa » Blog » Kalkan : Dünyada Yıldızlara En Yakın Yer

KalkanHeredot’un Dünya’da yıldızlara en yakın yer tabiriyle anlattığı Kalkan, Kaş ilçesine bağlı, yeşil bir yamaca sırtını vermiş, küçük yat limanı, eski tarihi rum evleri, harika plajları Alaçatı’yı andıran begonvilli sokaklarıyla, Türkiye’nin en çok tercih edilen tatil yerleri listesinde üst sıralara yerleşmiştir. Masmavi denizi, yemyeşil doğal güzellikleri, antik dönemlere kadar giden tarihi yapısı, günümüzde çok az bulunan Caretta Carettaların yaşadığı şirin bir kasaba düşünün. İşte bu tarifin karşılığı Kalkan’dır. Kalkan gezi rehberi listemizde, Kalkan’daki “olmazsa olmaz” gezilecek yerleri listeledik.

Kaputaş Plajı

Değil Türkiye’nin Dünyanın en güzel ve çekici plajlarından biri olan Kaputaş Plajı, merkeze 7 km uzaklıkta, Kaş – Kalkan arası sahil yolundadır. Yer altından gelen suyun kumların arasından Akdeniz’e süzülerek gelmesi, turkuaz renkte denizi ve oldukça soğuk suyu ile Türkiye’nin en popüler plajlarının başında gelir. Plaja ulaşmak için 187 basamaklık bir merdiveni inmek gerektiği de unutulmamalıdır. Ama buna değeceği de bir gerçektir.

Patara Antik Kenti & Ören Yeri

Kalkan dendiğinde akla ilk gelen, Kalkan’da mutlaka gezilmesi gereken yerler içinde ilk sırada yerini alan Patara Antik Kenti ve Ören Yeri, Dalyan mevkiindedir. Eski dönemlerde Likya’lılar için oldukça önemli bir deniz ticaret limanı olmuş bu antik kentte, bir antik tiyatro, giriş kapısı, hamam, sütunların olduğu cadde ve lahitler bulunmaktadır. Yakın zamanda yapılan keşifle dünyanın en eski güneş feneri Patara Antik Kentinde bulunmuştur. Kent aynı zamanda UNESCO dünya mirasları listesinde yerini almıştır. Aynı zamanda Noel Baba olarak tanınan Aziz Nikolaos’ta burada doğmuştur. Patara Plajına 10 dakika mesafedeki bu antik kenti gezmeden Kalkan’a gittim demek doğru olmayacaktır.

Mavi Mağara

Kaş – Kalkan yolu üstündeki mağara, Kaputaş’a da çok yakındır. Eski dönemlerde fokların yaşadığı mağaranın adı, deniz dibine güneş ışınlarının yansımasıyla parlak ve mavi fosforesson denen bir rengin ortaya çıkmasından dolayı almıştır. Ulaşım sadece tekneler ile yapılabilmektedir.

İslamlar Köyü

Kalkan merkeze 9 km uzaklıktaki Türk ve Rumların birlikte yaşadığı 300 yıllık tarihi olan gizli kalmış bir cennettir. İslamlar Köyünde gürül gürül akan dere kenarında alabalık yeme şansına sahip olmanın yanı sıra, Rumlardan kalma su değirmenlerini ve birçok dağlara oyulmuş kaya mezarını görmek mümkündür.

Bezirgan Köyü

Kalkan gezi rotası için son durak, İngiliz The Times Gazetesinde, Türkiye’de görülmesi gereken gizli kalmış 6 yer listesine girmiş, Türkmen ve Yörük kültürleriyle yorulmuş, 300 yıllık geçmişe sahip, yayla evleri ile meşhur muhteşem bir yer: Bezirgan Köyü.

İlginizi Çekebilir

Kalkan : Dünyada Yıldızlara En Yakın Yer

Kalkan : Dünyada Yıldızlara En Yakın Yer

Burgazada – İstanbul’un Yanı Başında Bir Cennet

Burgazada – İstanbul’un Yanı Başında Bir Cennet

bi'gezelim - Tüm Hakları Saklıdır

Sitemizdeki İçerikler İzinsiz Kullanılamaz.
x
seçim yap
x

Kayıt Ol

Giriş Yap

0850 309 42 15